Trądzik różowaty – kwas azelainowy jako cenny składnik terapii i profilaktyki

Trądzik różowaty (acne rosacea) jest przewlekłą chorobą skóry twarzy o charakterze zapalnym. Najczęściej występuje u dorosłych kobiet, natomiast u mężczyzn rzadziej, ale w cięższej postaci. Etiopatogeneza jest często złożona i poddawana ciągłym badaniom. Przebieg trądziku różowatego jest wielofazowy z okresami zaostrzeń i remisji.

Trądzik różowaty Wrocław – Umów się na zabieg w Klinice Złotniki

Pierwsze symptomy trądziku różowatego:

Skóra w trądziku różowatym obejmuje środkową część twarzy (m.in. okolicy czoła, policzków, nosa i brody), na której pojawiają się rumień i liczne teleangiektazje (tzn. poszerzone naczynia krwionośne). Kolejne z symptomów, które możemy zauważyć to pojawiające się na twarzy krostki i grudki oraz nasilony łojotok. Nierzadko dochodzi także do przerostu gruczołów łojowych, co niekiedy doprowadza do przerostu ograniczonego, tzw. rhinophyma.

Jak leczyć trądzik różowaty ?

W leczeniu trądziku różowatego stosuje się pewną złożoność. Do tego celu stosuje się farmakoterapię, dietę, pielęgnację gabinetową i domową.

Pielęgnacja gabinetowa

Po konsultacji lekarskiej, wsparcie gabinetowe i odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa by zahamować okresy zaostrzeń tej dermatozy. Zabiegi jakie warto wykonać przy wsparciu terapii trądziku różowatego to:

Peeling azelainowy Azelac AZ Mediderma

Kwas azelainowy to cenny składnik peelingów złożonych stosowanych w terapii trądziku różowatego. Azelac Peel to peeling medyczny , który pod względem swojego szerokiego spektrum działania znacząco poprawia stan skóry tłustej i łojotokowej, z trądzikiem pospolitym, różowatym i przebarwieniami oraz rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Jest on alternatywą dla skór, które nie tolerują kwasu migdałowego czy glikolowego. Zawiera naturalny składnik złuszczający – kwas azelainowy, którego działanie jest potwierdzone licznymi badaniami. Zabieg skierowany dla bardzo wrażliwych skór
Kwas azelainowy, stosowany w terapiach depigmentacyjnych – posiada właściwości hamujące aktywność tyrozynazy, dzięki czemu wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia. Wykazuje działanie keratolityczne, reguluje proces keratynizacji naskórka, zmniejsza wydzielanie sebum. Z uwagi na działanie przeciwzapalne i antybakteryjne polecany jest w terapiach przeciwtrądzikowych, również przy trądziku różowatym.
Azelaic Peel stanowi terapeutyczne wsparcie antybiotykowych terapii przeciwtrądzikowych.

Mezoterapia igłowa/mikroigłowa

Zabieg ten dostosowuje się do potrzeb skóry pacjenta. Przy cerze cienkiej, naczyniowej, skłonnej do trądziku różowatego składnikami jakie będą porządane to: krzem, wit. C, rutyna, arnika górska, antyoksydanty, kwas laktabionowy, kwas mlekowy, kompleks peptydów biomimetycznych, aminokwasy, glukonolakton, arginina.