Terapia manualna ( mięśniowo – powięziowa ) koszt 180 zł
Osteopatia wg. dr Ackermanna
Wyróżnia się ona szybką i celową diagnostyką, a postępowanie terapeutyczne jest tu precyzyjne i dokładne. Wykonując zabieg terapeuta bardzo dokładnie wie co chce osiągnąć i dlaczego. Nie ma tu miejsca przypadkowe zabiegi. W praktyce terapia wymaga szerszego spojrzenia na przyczyny dolegliwości i ich złożoność. Kompensacja, którą rozpoczął „zablokowany” staw wymaga od terapeuty adekwatnego postępowania. Z tego powodu, jeśli ktoś chce pracować metodą Ackermanna musi poddać kontroli, a jeśli będzie taka potrzeba również wdrożyć terapię, w tych miejscach, które wykazują zaburzenia funkcjonalne.Poszczególne techniki zabiegowe w tej metodzie ograniczają się dokładnie do jednego segmentu, dlatego zostaje „odblokowany” tylko i wyłącznie ten kręg który powodował dolegliwości u pacjenta. Każdy zabieg zostaje poprzedzony szczegółową diagnozą wstępną. Terapeuta dokonuje oceny stanu pacjenta na podstawie wywiadu, palpacji ustawienia (przemieszczeń) i funkcji poszczególnych stawów. Należy także ocenić wyniki badań radiologicznych. Zastosowane wówczas efektywne techniki pozwalają na skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Ponad 50 letnie doświadczenia w leczeniu dr W.P. Ackermanna i ponad 30 letnia działalność dydaktyczna i terapeutyczna Ackermann College of Chiropractic w Stockholmie uczyniły tą metodę jedną z najstarszych i najbardziej znanych, głównie ze względu na dużą skuteczność w walce z bólem.
Zalety metody
- szybka i dokładna diagnostyka
- efektywne i skuteczne techniki lecznicze
- możliwość zastosowania technik alternatywnych
- reguła 80% – przewidywalne kierunki przemieszczeń w określonych segmentach
kręgosłupa - duża skuteczność metody w pracy z pacjentem
Terapia manualna wg Mulligana
Mulligan Concept to zestaw technik manualnych połączonych z ruchem pacjenta do wykorzystania w trakcie indywidualnych sesji terapeutycznych. Wszystkie wchodzące w jej skład zabiegi są tak skonstruowane, by oddziaływać na stawy, a za ich pośrednictwem również na układ nerwowo mięśniowy. Terapię tę cechują bezpieczeństwo i bezbolesność. Wynika to z użycia grawitacji do obciążenia powierzchni stawowych oraz z połączenia w jednym ćwiczeniu biernego ruchu mobilizacyjnego z czynnym ruchem kątowym. Podstawą terapii manualnej wg Mulligana jest założenie, że różne współistniejące w jednym organizmie zaburzenia, schorzenia oraz dysfunkcje wzajemnie na siebie oddziałują. Skutkuje to stosowaniem rozwiązań całościowych, polegających na stymulowaniu i usprawnianiu całego segmentu ruchowego, a nie tylko jego chorego wycinka. Przy wykorzystaniu szerokiego spektrum różnorodnych, specjalistycznych technik terapeutycznych z dbałością o komfort, bezpieczeństwo oraz bezbolesność zabiegów, a także na bieżąco weryfikują skuteczność terapii i w razie potrzeby modyfikują program leczenia.Terapia manualna wg Mulligana obejmuje szereg czynności diagnostycznych i terapeutycznych: Terapia manualna wg Mulligana – może być stosowana między innymi w następujących przypadkach:
- bóle i zawroty głowy,
- zmiany zwyrodnieniowe stawów obwodowych i kręgosłupa
- zespół bolesnego barku
- przewlekłe bóle narządu ruchu,
- dolegliwości w obszarze kręgosłupa szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowego
- łokieć tenisisty i łokieć golfisty,
- dysfunkcje stawów obwodowych,
- rwa kulszowa, ramienna, udowa
- choroby krążka międzykręgowego,
- nadmierna ruchomość stawów lub segmentów kręgowych u osób starszych.
- urazy stawów kolanowych , biodrowych, skokowych
Metoda Fascial Distortion Model (FDM)
Metoda, która zdobywa obecnie ogromną popularność wśród terapeutów i pacjentów na całym świecie, została stworzona w latach 90-tych przez osteopatę, lekarza medycyny ratunkowej – dr Stephena Philipa Typaldosa. Zauważył on jak istotną rolę w różnego rodzaju schorzeniach oraz dysfunkcjach narządu ruchu odgrywa powięź. FDM to wyjątkowo skuteczna forma diagnozy oraz terapii dolegliwości bólowych, a także dysfunkcji narządu ruchu w obszarze układu mięśniowo- szkieletowego. Od początku lat 90-tych i powstania tej koncepcji, jej twórca przekazuje swoją wiedzę w USA, Japonii, a także w krajach europejskich. Metodę tę często spotyka się pod nazwą Typaldos Manual Therapy, czyli TMT, bądź tez Orthopatic Medicine, czyli medycyna ortopatyczna. Zadaniem terapii, według metody FDM, jest anatomiczna korekcja zniekształcenia układu powięziowego, czyli doprowadzenie deformacji do pozycji wyjściowej. W tym celu wykonywane są specjalne, manualne techniki opisane przez dr. Typaldosa, często z użyciem wielkiej siły, porównywalnej do siły, która zadziałała w momencie urazu doprowadzającego do zniekształcenia tkanki (np.: upadek z konia, kontuzja sportowa, wypadek samochodowy itp.). Szybka diagnostyka często natychmiastowa poprawa dolegliwości i wyjątkowa efektywność terapii powodują, że metoda FDM staje się coraz bardziej popularna wśród lekarzy i terapeutów w Europie i na całym świecie. Ze względu na brak unieruchomienia i przerw w treningu FDM jest coraz częściej stosowaną metodą w sporcie zawodowym. Przykładami tego są niemiecka narodowa drużyna piłkarska i niemiecki związek olimpijski.