Trądzik różowaty – kwas azelainowy jako cenny składnik terapii i profilaktyki
Trądzik różowaty (acne rosacea) jest przewlekłą chorobą skóry twarzy o charakterze zapalnym. Najczęściej występuje u dorosłych kobiet, natomiast u mężczyzn rzadziej, ale w cięższej postaci. Etiopatogeneza jest często złożona i poddawana ciągłym badaniom. Przebieg trądziku różowatego jest wielofazowy z okresami zaostrzeń i remisji.
Trądzik różowaty Wrocław – Umów się na zabieg w Klinice Złotniki
Pierwsze symptomy trądziku różowatego:
Skóra w trądziku różowatym obejmuje środkową część twarzy (m.in. okolicy czoła, policzków, nosa i brody), na której pojawiają się rumień i liczne teleangiektazje (tzn. poszerzone naczynia krwionośne). Kolejne z symptomów, które możemy zauważyć to pojawiające się na twarzy krostki i grudki oraz nasilony łojotok. Nierzadko dochodzi także do przerostu gruczołów łojowych, co niekiedy doprowadza do przerostu ograniczonego, tzw. rhinophyma.
Jak leczyć trądzik różowaty ?
W leczeniu trądziku różowatego stosuje się pewną złożoność. Do tego celu stosuje się farmakoterapię, dietę, pielęgnację gabinetową i domową.
Pielęgnacja gabinetowa
Peeling azelainowy Azelac AZ Mediderma
Kwas azelainowy, stosowany w terapiach depigmentacyjnych – posiada właściwości hamujące aktywność tyrozynazy, dzięki czemu wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia. Wykazuje działanie keratolityczne, reguluje proces keratynizacji naskórka, zmniejsza wydzielanie sebum. Z uwagi na działanie przeciwzapalne i antybakteryjne polecany jest w terapiach przeciwtrądzikowych, również przy trądziku różowatym.
Azelaic Peel stanowi terapeutyczne wsparcie antybiotykowych terapii przeciwtrądzikowych.